KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7641162
*
nr 764 1162
Ã…ke Nothberg
(1891-1973), Sverige
Gouache, Ã…ke Nothberg (1891-1973), stockholmsmotiv, 33x26
Åke Nothberg, född 1891 i Stockholm, död 1973, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 juni 2012
kl 18:07:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/6 19:28:01
1
100 kr
10/6 14:44:04
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ã…ke Nothberg
Åke Nothberg, född 1891 i Stockholm, död 1973, svensk målare.
Läs mer om Ã…ke Nothberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg åke nothberg
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:36
-
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
*
Ã…ke Nothberg
Åke Nothberg, född 1891 i Stockholm, död 1973, svensk målare.
Läs mer om Ã…ke Nothberg
nr 764 1162
Ã…ke Nothberg
(1891-1973), Sverige
Gouache, Ã…ke Nothberg (1891-1973), stockholmsmotiv, 33x26
Åke Nothberg, född 1891 i Stockholm, död 1973, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 juni 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/6 19:28:01 | 1 | 100 kr |
10/6 14:44:04 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ã…ke Nothberg
Ã…ke Nothberg, född 1891 i Stockholm, död 1973, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Ã…ke Nothberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg åke nothberg
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:36 -
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:23 -
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06 -
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24